יום ראשון, 18 ביוני 2017

הונאות קטנות של נותני שירותים גדולים

הרשת היא כר נרחב להונאות, שהולכות והופכות למתוחכמות יותר, ככל שהמשתמשים והצרכנים מפתחים מודעות צרכנית חדה יותר, כתהליך אבולוציוני של הישרדות בג'ונגל הפיננסי.
אך לא רק בה. גם גופים מכובדים, פיננסיים ואחרים, מנסים את מזלם כאחרון הנוכלים העלובים, בפעולות קטנות וכמעט לא משמעותיות, אך כשמדובר במספרים גדולים של משתמשים זה תמיד יהיה להם כדאי לשוב ולנסות.
כדאי לשים לב לתחום אפור של הונאות קטנות. זה לא פוגע מאד בכיס, אולי זה אפילו עבר מסננת של חוקים וכללים, שלא התאימו עצמם עדיין לעידן הככר הציבורית, בה מספר הנוכלים הקטנים, כולל כייסים, גדול.
 וההונאה פשוטה:
למשל, אם לבנק/ שירות כלשהו YX יש מאה אלף לקוחות, וכל לקוח, בקטנה, מחויב בעוד שקל בעילות שונות בשבוע/חודש, הרי לך הכנסה יפה, שלכאורה לא פוגעת באיש.
כך גם יחלצו שירותי רשת עוד כמה אגורות בתשלומי האזרחים, או יודיעו באותיות קטנות שמהיום החלו לחייב עבור אור השמש או החמצן שאתה נושם, ומי שלא רוצה לשלם, שיודיע בטופס מיוחד בשעה מסוימת שהוא לא, וכד'.
כולנו מכירים את זה...

אז פשוט גם בתחום אפור זה, וגם אם הוא "על פי התקנות / החוק" יש לפתח את המודעות, ויפה שעה אחת קודם.

הנה דוגמאות מהחיים מהחודש האחרון.
א.      שירות חניה פנגו
חברת פנגו עלתה על אחלה פטנט של "הונאה לבנה". עוד ב- 2012 החלה לגבות חצי ₪ לכל הפעלה וכיבוי של היישום "הישן". לשם ביטולו היה עליך להוריד את היישום החדש ואיפה שהוא למצוא כיצד לבטל חיוב זה.
ב- 2016 החלה פנגו לפעול "בשקיפות מלאה/ בהוגנות מלאה" לחייב את כלל המשתמשים ולא היה ברור האם זה נחוץ או שאפשר לבטל. העמימות הסתיימה , כנראה לאחר מחאות, כשהיא הודיעה ב-  2017 חלה עליה מ- 4.5 ל- 4.9 ₪ היא כוללת שתי "הטבות" - סיום חניה אוטומטי ושירות חניה ללא הפסקה. (שמנסיון- ל א הייתי סומך על זה...)
ההונאה של פנגו פשוטה. גם אם כעסת על זה שלא שואלים אותך, אלא מודיעים לך על גביה חודשית קבועה ללא קשר למספר השימושים שעשית, הסרת את היישום, והתקנת את היישום המתחרה, שלא נופל מזה של פנגו (סלופארק) שלא משתמש בשיטות כאלה (עדיין לפחות.... 😊) הם ממשיכים לחייב כל חודש כאילו כלום לא קרה. מי שבאמת לא שם לב  לחיוב חודשי קטן בכרטיס האשראי (ומי בודק...?) – זו בעיה שלו, ושמחה לשירות פנגו.  בתכלס – רק אחרי פניה ישירה אליהם הם פסיקו את הגביה הלא הגונה הזו.

ב.      כשחוטבים עצים נופלים שבבים (לכיס של נותן השירות)
באחד האמשים לפני זמן, פדיתי קרן כלשהי בקופות גמל של "פסגות" תחת הסעיף "משיכת כל הכספים".
מאחר ויש חוק חדש שעל כל קרן להודיע בשקיפות מלאה על מצב החשבון כל רבעון, מצאתי לאחר מספר רבעונים, שכמו כל איש מן הישוב לא מעיין בהם -  עיינתי ושמתי לב שנותרו שם 20 ₪. איך נותרו, למה ואיך, כי הרי לכאורה פדיתי משם הכל – לאלוהי הסחטנים הקטנים פיתרונים. הרי נניח לרגע שזה  שארית חישוב מאוחר של סוף רבעון/עונה, למה לא להחזיר כמו כל הסכום שהיה שם? למרות סכום מגוחך זה, החלטתי ללכת על עקרון: פניתי ושאלתי את הפקידים בקרן, הכיצד. התגובה הייתה טפסים שהיה עלי למלא, לחתום ולשלוח....
לאחר מילוי הטופסים ושליחתם (בדוא"ל שזה פשוט יחסית) קיבלתי הודעה מאד משמחת שאני יכול לפדות את שארית הכסף (20 ₪...), רק לשם כך עלי לפנות לבנק פועלים (שאין לי שם חשבון) ואקבל זאת תוך X ימי עסקים לחשבון שלי.
כמובן שוויתרתי על התענוג המפוקפק, כי הרי על סמך מה פקיד בבנק פועלים בסניף כלשהו, יענה לבקשה זו, ועוד לבזבז זמן בתור בסניף כלשהו בבנק פועלים, ולאיזה חשבון הם יעבירו את הסכום הזה, וכמה עמלה יקחו? 
בקיצור- נכון שזה שטויות, אבל 20 ₪ מכל אחד מצטרף לעוד עושק קטן, ממש לא מורגש של האזרח, מתוך כוונה להונאה תחילה.

ועל זה רק תוסיפו עוד ועוד. בקצרה חברים יקרים – כדברי הלל הזקן, אם אין לי מי, אין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו. לקרוא את כל הניירות הלא ברורים מנותני השירותים,  ועתה גם  SMS שאנו מקבלים , ולא לוותר כי אחרי אצבע  שנוגסים בה בהונאות קטנות, יש גם היד וכ'ו.
אנא בדקו. סיכוי טוב שעובדים עלינו, אמנם בקטנה, אך קטנות מצטרפות לגדולות.


ונאחל רק טוף לכל.

אין תגובות: